Proč chceme vybranou částku věnovat zrovna na přístroje SIMEOX? Je to jednoduché. Jedním z nejdůležitějších každodenních úkolů pacientů s CF je odhlenění. Z podstaty nemoci vyplývá, že se plíce zanáší těžko odstranitelným hlenem. Základem je pravidelná každodenní inhalace, rehabilitace a odhleňování. Díky Vaší loňské pomoci a množství vybraných finančních prostředků jsme mohli spoustě pacientům pomoci s nákupem vhodných inhalačních přístrojů.

Pacient obvykle po provedené inhalaci a díky speciálním rehabilitačním technikám hlen vykašle. Jenže u pacientů, kteří mají CF dlouho, dochází k ucpávání drobných dýchacích cest tzv. hlenovou zátkou. Tu už pacient sám odkašlat nezvládne. Tím pádem ubývá plicní tkáň, která má schopnost transportovat kyslík do krve. Další problém je, že hlenové zátky mohou být opakovaným zdrojem infekcí a tím pádem dochází ke zhoršování stavu pacientů.

Jedna z možností, jak tyto hlenové zátky odstranit je bronchoskopie. Ta však s sebou nese různá rizika (celková anestezie, pneumothorax, atd.). Další možností je využití různých speciálních přístrojů, jako je právě SIMEOX.

Zařízení Simeox generuje pneumatický vibrační signál v bronchiálním stromu. Během výdechu šíří podtlakové impulzy o konstantním objemu vzduchu při frekvenci podobné frekvenci pohybu řasinek bronchiálního epitelu. Tím dochází k mobilizaci sekretu v dolních cestách dýchacích, ke změně vlastností hlenu a k jeho posunu do centrálních dýchacích cest. Pak už je v silách pacienta hlen odkašlat. Někteří pacienti dokonce uvádějí, že hlenová zátka, kterou se jim podařilo odkašlat vypadá jako zelená umělá hmota. Pokud se vám u toho trochu zvednul žaludek, tak se omlouváme.

Zdá se, že pro spoustu pacientů je SIMEOX nenahraditelným pomocníkem při odstraňování hlenu z plic. Jenže takový přístroj stojí neuvěřitelných 200 000 Kč. Ano, čtete správně. Proto se Klub cystické fibrózy rozhodl, že by rád tyto přístroje nakoupil, aby k nim umožnil pacientům snazší přístup. No a na nás je vybrat co nejvyšší částku, abychom tak mohli pomoci poskytnout kvalitní péči co nejvíce pacientům. Za jakýkoliv dar vám z celého srdce děkujeme!